Novinky

Pomáháme s Vílami pro děti

Naším přáním je dělat z vašich domovů i kanceláří lepší místo. Co můžeme udělat ale pro ty, kteří tolik štěstí neměli a tráví dětství v nemocnici? Můžeme jim třeba pokoje vymalovat! Že neumíte kreslit? Nevadí, o nádherné pohádkové malby se postará nadační fond Víly pro děti. My jim na to přispějeme.

 

O nadaci, malování a vílách jsme se bavili se zakladatelkou fondu Michaelou Piňosovou pod obří rozmalovanou dýní v hodonínské nemocnici. Děti se mají na co těšit 😊

Proč „Víly pro děti“?

Já nevím, přišlo to samo. Mám hrozně moc ráda pohádky a připadalo mi, že když leží děti v nemocnici nebo ústavu samotné, potřebují si najít něco, co tam bude přímo s nimi na místě , co je bude povzbuzovat a co je bude „hladit“. Tehdy mě napadly stromové víly.

Kolik máte za sebou kreseb?

Uff, nepočítám to. Ono je to hrozně individuální. Není přece důležité kolik, ale ta výsledná kvalita celého díla. Začínala jsem před dvaceti lety v Medlovicích. Malovali jsme tam ústav pro nemocné a postižené děti. Byla to sto let stará budova a podle toho to taky vypadalo. Na etapy jsme ho vymalovali téměř celý. Bylo to něco kolem 15 maleb. A to byl jeden projekt. Rozměrově průměrně obraz vycházel na 6x3 m. Ohlasy na to byli naprosto perfektní jak od personálu, tak rodičů. To mě nakoplo do další práce a v roce 2016 se mi podařilo založit příspěvkovou nadaci.

Kde berete inspiraci?

Všude kolem. Nejdůležitější je, pro jakou cílovou skupinu malujete. Pro malé děti musí být motivy jednoduché a barvy pastelové, něžnější. Používám také dle potřeby pohádkové motivy, které malé děti již znají. U odrostlejších dětí se vydávám do své fantazie. No a zkusili jsme malovat už i pro dospělé, konkrétně tady v Hodoníně Domov pro Seniory v Bažantnici. Malování bylo o něco složitější. To je kapitola sama pro sebe, ale velmi mne potěšilo, že se pak i naši senioři sami přidávali s nápady a chtěli mít v malbě třeba také kočičky, králíčky nebo motýlky. To je důkaz, že jsme hraví v každém věku 🙂

Jak reagují na obrázky doktoři, rodiče a děti?

Musím zaklepat, že reakce jsou velmi dobré. A to je to, co nás žene dál. Když se objeví něco negativního, tak to jsou detaily typu „Chtěl bych světlejší zelenou“ a podobně. Celá zeď se zalakovává, takže ztmavne a je velmi složité uhlídat přesnou barvu. Ale to jsou jenom malé mouchy. Já už jsem to kdysi říkala, ale moc mě dojal projekt Lila Otnice. Malovali jsme tam ložničky pro postižené děti ve věku asi 4-5 let. Nakreslili jsme víly, které si hrají s malým vílátkem a házejí si míč. A pak při předávání tam děti stály a hladily ten míček, žily s těmi vílami a byly součástí malby. Dětská představivost funguje zkrátka jinak, to se ani nedá popsat.

Na čem pracujete v Hodoníně?

Maluji tady dětské oddělení v hodonínské nemocnici. Teď jste mě zastihla při práci v pokoji pro ty nejmenší prcky. Bude tady velká dýně a myšičky. Když sem sestřičky děti dovedou, tak jsou vystresované. Sestřičky je navedou na obrázek, který je vlastně pohádka. Ocitnou se na návštěvě u myšiček a ví, že to musí zvládnout. Zároveň nemají pocit, že nejsou samotné. V dalších pokojích jsou třeba Pejsek a kočička nebo Ovčí babička.

Kdybyste měla možnost teď oslovit sponzory, co byste jim řekla?

Řekla bych, že chápu, že dnes je sport číslo jedna a bazální terapie, na jejímž základu fungujeme, je okrajová. Řekla bych, aby byli vděční, že mají zdravé děti oni i jejich okolí, ale aby vzpomněli na to, že někdo takové štěstí nemá. Že kdyby se to týkalo jejich dětí, taky by chtěli, aby byly v co nejhezčím prostředí. A pokud jim to situace dovolí a náš projekt a cíl se jim líbí, mohou nás podpořit v našem úsilí. Jinak máme dokonce z nemocnic potvrzeno, že děti jsou díky malbám méně stresované a rychleji se uzdravují.

 

Na co konkrétně jdou sponzorské dary?

Jsou to normální věci potřebné na uměleckou malbu jako barvy, štětce, laky. Buď můžou firmy přispět přímo na uměleckou výmalbu nebo nepřímo na reklamní služby, které poskytujeme. Jsme tady všichni z reklamních firem s širokým záběrem, takže jsme skloubili příjemné s užitečným. Třetím zdrojem je pro nás prodej drobných předmětů na různých akcích. Naposledy jsme byli třeba na dětském dni v Zoo Hodonín nebo MFF Strážnice. Exkluzivitu máme také v brněnském OC Královo pole.

Co vás letos ještě čeká a nemine?

Na konci roku se vrhneme na malbu dětského oddělení Fakultní nemocnice Brno. Teď musíme dodělat oddělení v hodonínské nemocnici. Je to zdlouhavá práce. Jeden obraz maluji zhruba dva týdny. Barvy se musí nanášet po vrstvách, aby byly syté. Postupně se musí vše zalakovat, aby nedošlo k poškození stěny například dezinfekčními prostředky. Nicméně touto „zdlouhavou“ prací dosahujeme těch nejtrvanlivějších výsledků, což nakonec potvrzují naše výmalby staré již přes 20 let, které jsou v naprosto skvělém stavu.

V průběhu podzimu nás čeká ale spousta akcí, kde nás můžete vidět a Víly pro děti se na vás určitě těší 😊 Kdyby někdo chtěl mít jeden z našich obrazů doma nebo ho prostě jenom zajímalo něco více, může mrknout na náš web 😊