Rekuperace

Jak nejefektivněji snížit náklady na energie ve vašem domě či bytě? Nekontrolovanému a neutuchajícímu nárůstu cen energií se vyhnete pouze snížením jejich potřeb! Zaručenou úsporu finančních prostředků za teplo zajistí rekuperační výměníky s účinností až 90%.

Jak funguje rekuperace vzduchu?

Rekuperace = zpětné získávání tepla.

V praxi tento děj probíhá tak, že se studený vzduch přiváděný do budovy předehřívá teplým vzduchem z ní odváděným. Obě vzdušniny jsou od sebe odděleny soustavou kanálků, takže nedojde ke znehodnocení přívodního vzduchu. Odpadní vzduch tak není vyveden ven bez užitku, ale v rekuperačním výměníku odevzdá většinu svého tepla přiváděnému vzduchu.

Jaký to má reálný dopad?

Tak například při využití rekuperace stačí v zimě dohřívat přívodní vzduch o tři až čtyři stupně, přičemž ušetříte dohřev o dalších 20 °C.

Doporučujeme 2 typy rekuperačních výměníků:

VÝMĚNÍKY KŘÍŽOVÉ Čerstvý a odpadní vzduch procházejí výměníkem kolmo na sebe.
VÝMĚNÍKY PROTIPROUDÉ Čerstvý a odpadní vzduch proudí liniově proti sobě = delší dráha pro rovnoměrné předání energie, a tím i větší efektivita.

Neplýtvejte energií - šetřete svoje peníze i životní prostředí

Moderní nízkoenergetické či pasivní novostavby jsou navrhovány s ohledem na co nejnižší energetické ztráty, takže se prakticky stávají vzduchotěsnými. Využití rekuperačních systémů v takových domech uspoří až 90 % nákladů na teplo. Mezi další výhody patří stálý přísun čerstvého vzduchu do domácnosti nebo regulace vlhkosti v objektech. Rekuperace také pomáhá odstranit prach, alergeny a plíseň.

Využití rekuperace

Rekuperace je užitečnou součástí VZT systému, sama o sobě dům vytápět nedokáže. Protože je zvykem osazovat výměníky tepla přímo do větracích jednotek, při pravidelném větrání lze rekuperaci využít v libovolném typu objektů. Rekuperační zařízení se uplatní v bytech a rodinných domech, administrativních budovách, hotelech, nemocnicích, školkách, školách, internátech, domovech důchodců, ale i v průmyslových stavbách. Nejvíce je ocení ti, kteří touží po energeticky soběstačném pasivním domě, a nájemníci starších domů s vysokými náklady na vytápění.

Nabízíme následující variace:

TEPLOVZDUŠNÉ VYTÁPĚNÍ S REKUPERACÍ VZDUCHU

  • Veškeré teplo pro vytápění objektu je dodáváno pomocí vzduchu.
  • Vzduch cirkuluje mezi jednotkou, kde se ohřívá, a místností, kde se ochlazuje.
  • Vhodné do nízkoenergetických a pasivních domech bez velkých tepelných ztrát.

VENTILAČNÍ SYSTÉMY S REKUPERACÍ VZDUCHU

  • Slouží především k provětrání objektu.
  • Vzduch je nasáván pomocí vzduchovodů především z míst se zvýšenou vlhkostí a pachy (koupelny, kuchyně, záchody) a odveden přes rekuperátor ven z objektu.
  • Čerstvý vzduch je přiváděn přes rekuperátor do obytných místností (ložnice, pokoje).
  • Větší investice, složitější funkce i systém a potřeba většího objemu vzduchu.

Účinnost rekuperace se u běžných vzduchotechnických zařízení pohybuje mezi 30 až 90 %. Již účinnost nad 60 % je velmi dobrá, nad 80 % pak špičková. A právě takové rekuperační jednotky vám představíme!

Zaujala vás nabídka rekuperace?

Obratem vám zašleme nabídku na míru.