fbpx

Rekuperace

Současné novostavby s kvalitně izolovaným obvodovým pláštěm se velmi často potýkají s nadměrnou vlhkostí interiéru, která je způsobena nedostatečným větráním. Ve snaze uspořit výdaje za energie se stávají prakticky vzduchotěsnými. Přílišná vlhkost pak bohužel negativně ovlivňuje nejen stavbu samotnou, ale především Vaše zdraví. Optimálním řešením je řízené větrání s rekuperací, která zabezpečuje přirozenou kontinuální výměnu vzduchu zevnitř za čerstvý a čistý vzduch zvenku.

Celý zázrak probíhá tak, že se studený vzduch přiváděný do budovy předehřívá teplým vzduchem, který z ní odchází. Tento čerstvý vzduch přichází právě přes rekuperační výměník. Z opačné strany do něj proudí teplý odpadní vzduch. Ten tak není vyveden ven bez užitku, ale ve výměníku odevzdá většinu svého tepla přiváděnému vzduchu. Přiváděný vzduch je nejen tepelně optimalizován, ale díky použité filtraci také zbaven prachu, pachů, pylů a alergenů. Můžeme říct, že větrání obytného prostoru probíhá se zavřenými okny. Otevřít si je samozřejmě můžete, ale jednoduše nemusíte. To oceníte nejen v případě, že nechcete pouště drahé teplo v zimních měsících ven, ale také pokud bydlíte třeba u rušné komunikace.

Je důležité si uvědomit, že rekuperace vám sama o sobě prostory nevytápí, ale díky tomuto propracovanému systému můžete ušetřit na vytápění nemalé částky (v případě pasivních domů se jedná až 90 % nákladů) … je tohle pravda???. Především však výrazně změníte své prostředí na lepší a zdravější.

Samozřejmostí je komfortní ovládání pomocí mobilních telefonů, dálkových či nástěnných ovladačů a také inteligentní automatické režimy, které výkon rekuperační jednotky přizpůsobí vašim požadavkům na kvalitu vnitřního prostředí, a to na základě informací z čidel CO2

Rekuperační zařízení se uplatní nejen v bytech a rodinných domech, ale i v administrativních budovách, hotelech, restauracích, nemocnicích, školkách, školách, průmyslových stavbách atd.

V praxi nejčastěji řešíme se zákazníky tyto dva systémy rekuperace:
Teplovzdušné vytápění s rekuperací vzduchu:
– veškeré teplo pro vytápění objektu je dodáváno pomocí vzduchu.
– vzduch cirkuluje mezi jednotkou, kde se ohřívá, a místností, kde se ochlazuje.
– je vhodné do nízkoenergetických a pasivních domů bez velkých tepelných ztrát.

Ventilační systémy s rekuperací vzduchu:
– Slouží především k účinnému provětrání objektu.
– Vzduch je nasáván pomocí vzduchovodů především z míst se zvýšenou vlhkostí a pachy (koupelny, kuchyně, záchody) a odveden přes výměník ven z objektu.
– Čerstvý vzduch je pak přiváděn do obytných místností (ložnice, pokoje).

Účinnost rekuperace se u běžných vzduchotechnických zařízení pohybuje mezi 30 až 90 %. Již účinnost nad 60 % je velmi dobrá, nad 80 % pak špičková.

KLIMABOTT dodává osvědčené špičkové jednotky od značek jako např.: Toshiba, Atrea, Brink, Nilan a další.

Jsme profesionálové a máme za sebou více než čtyři tisíce realizovaných projektů v oblasti vzduchotechniky. Ozvěte se nám a rádi spolu s vámi najdeme ideální řešení, díky kterému můžete i Vy, změnit své prostředí.

Zaujal vás systém získávání tepla rekuperací?