Vzduchotechnika

Už jste uvažovali o kvalitě prostředí, ve kterém se pohybujete? Ta totiž výrazně ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale i pracovní výkon a spokojenost. Možná vás právě napadlo, jak požadované kvality dosáhnout. Stačí pořídit kvalitní vzduchotechniku. Ta by měla pracovat ekologicky, ekonomicky a hygienicky. Zkrátka kvalitní vzduchotechnika přivede všude čerstvý vzduch, takže starosti s nadměrnou vlhkostí, plísní nebo hnilobou můžete hodit za hlavu.

Co je to vzduchotechnika?

Jednoduše lze říct, že vzduchotechnika přivádí a odvádí vzduch z interiéru. Vydýchaný vzduch jde ven a čerstvý zase dovnitř. Ideální vzduch v prostorách, kde se pohybujete, má správnou teplotu, vlhkost a čistotu. Tomu napomáhají klimatizace, čističky vzduchu a ionizátory.

Příklad vzduchotechniky

Víte, že...

...lidé tráví 90 % svého času uvnitř budov, kde může být úroveň znečišťujících látek často vyšší než u vnějšího ovzduší. Ve skutečnosti může být vnitřní vzduch v domácnostech, školách, kancelářích a továrnách až pětkrát více znečištěný než venkovní vzduch.  Výsledkem je větší pravděpodobnost astmatu a šíření infekcí a alergií.

 

Různé tváře vzduchotechniky

 

Větrání

Jak jste se zde už dočetli, nejdůležitějším úkolem vzduchotechniky je odvod znehodnoceného vzduchu z interiéru a přívod čerstvého vzduchu dovnitř. Rozlišujeme dva typy. Při přirozeném větrání otevřeme okna nebo dveře. U nuceného větrání je výměna vzduchu řízená, vyvolaná mechanicky pomocí větracího zařízení. V rodinném domě je tato varianta jednou z možností. V prostorách, kde je většinu dne hodně lidí, by to mělo být nezbytností. U řízeného větrání zajišťujeme samozřejmě také nutnou úpravu přiváděného vzduchu.

 

Teplovzdušné vytápění

Další z důležitých funkcí vzduchotechniky je ohřev vzduchu na požadovanou teplotu. Vytápění zajišťuje v chladném počasí tepelnou pohodu člověka a na rozdíl od klasického topení má okamžitou účinnost. To znamená, že nečekáte, než se rozehřeje studené topení. Svetr a pletené ponožky od babičky můžete sundat hned. Příjemnou teplotu v interiéru lze navodit pomocí následujících vytápěcích systémů:

  • Místní (lokální) - v každé místnosti je individuální topidlo. Lze vytápět dle potřeby na různou teplotu.
  • Ústřední (centrální) - existuje jediný zdroj tepla, který je umístěný obvykle v suterénu nebo koupelně. Energie je z něj rozváděna teplonosnou látkou (nejčastěji voda) po celém prostoru. Dále se dělí na klasické, nízkoteplotní, teplovzdušné...
  • Teplovzdušné vytápění - přivádí do daného prostoru přívodní vzduch o teplotě vyšší, než má vzduch původní.

Klimatizace

Klimatizační zařízení slouží k úpravě vzduchu v domácnostech i komerčních prostorách. Nejčastěji jde o ochlazování, dokážou ale také vytápět a současně se starat o čistotu vzduchu.

 

Znáte rozdíl mezi klimatizací a vzduchotechnikou? Když se nad tím zamyslíte, je to vlastně jasné. Klimatizace řeší pouze teplotu a vlhkost vzduchu v pokoji, kdežto vzduchotechnika řeší celkovou úpravu vzduchu. To zahrnuje výměnu vzduchu, ohřev, chlazení, vlhčení, odvlhčování a čištění.

 

Více o našich klimatizacích ZDE.

Odsávání

Kromě teploty vzduchu je také důležitá jeho kvalita. Odsávání zajišťuje zachycování a odvod škodlivin vzduchem už z místa jejich vzniku. Tím pádem je účinnější než běžná filtrace. Odsávání je také ekonomičtější, protože spotřeba energie na změnu teploty přiváděného vzduchu je mnohem nižší.

Průmyslová vzduchotechnika

Průmyslová vzduchotechnika zajišťuje širokou oblast, která slouží technologickým procesům. Součástí vzduchotechnických systémů jsou přirozeně měření a regulace, topení, chlazení, tepelné a protipožární izolace. V této oblasti je třeba docílit toho, aby vnitřní prostředí vyhovovalo provozu jak z hlediska komfortu osob, tak z hlediska požadavků technologických a procesních. Tato kritéria se v mnoha případech zcela nepřekrývají. Z toho důvodu jsou požadavky na průmyslovou vzduchotechniku vyšší. Rádi pro vás připravíme ideální vzduchotechnické řešení přímo na míru vašemu provozu!

Řešení je Klimabott

K dopravě vzduchu do větraných prostorů používáme nejčastěji rovné trouby a tvarovky, které se vyrábí z pozinkovaného plechu. Můžeme vám nabídnout čtyřhranné nebo kruhové potrubí.

Díky mnohaletým zkušenostem navrhneme ideální rozmístění vzduchotechniky ve vašich prostorech. Provedeme odbornou montáž vzduchotechniky, která vám zajistí bezproblémový chod nainstalovaných zařízení. Profesionální přístup a řešení na míru jsou samozřejmostí.

 

Zaujala vás naše nabídka nebo máte dotaz?

Obratem se vám ozveme